Kassimuuseum Šiauliai`s

Täna tahaks pajatada loo Leedu Kassimuuseumist - Katinų Muziejus. Öö ei andnud und, ilm on hall&selle kohaga seoses tekkiski pisut kurvavõitu mõtteid.

Katini muuseum sai alguse 17 mai 1990 loodusteadlase Vanda Kavaliauskienė ehk Lady Wanda (1923-2011) poolt. Ta sündis, kasvas, töötas Šiauliais&sai selle linna ajaloo osaks. Suure südamega proua armastas väga kasse&alustas muuseumi oma erakoguga. Tema ettevõtmist peeti uskumatuks&ainulaadseks.

Lady Wanda kollektsiooni „esimene pääsuke“ (!) tuli Poolast - väike must kassipoeg, kel kaelas kollane lint. Toodi see armastatud naisele kingituseks 1962 aasta&sellest ajast hakkaski Vanda kassikesi kollektsioneerima!

Praeguseks on muuseumis üle 4000 eksponaadi. Kujud, maalid, postkaardid, mänguasjad, suveniirid, raamatud&luuletused – ikka ülistamaks seda suursugust looma! Kõik ümbritsevad esemed on kassidega - vitraažaknad, trepid, põrandakatted, toolid, lühtrid, küünlajalad,  lillepotid… Portselanist, kristallist, marmorist, klaasist, merevaigust, puidust, metallist...

Kogu on paigutatud kolme suuremasse ruumi maailma eri paikade järgi. Palju on (naljakaid) näiteid möödunud nõukoguajast: kassipildiga seebid, tikukarbid, pudeliavajad jms.

Kõige armsamad on muidugi muuseumis elavad kassikesed! Nemad on võtnud enda peale giiditöö – tulevad tervitama, juhatavad teed, räägivad omikeeli lugusid sellest paigast (töötava inimpersonali suhtumine oligi leigevõitu, kui mitte öelda – olematu). Julged kiisud, kes on nõus viibima ka kõrvalruumis, kus käib valju kisa saatel lastering.

Siia juurde kuulub veel üks ruum – seal elavad hamstrite-rottidega koos papagoid, sisalikud, ahv, püüton,&krokodill!

Muuseumis korraldatakse peale erinevate lasteringide igasuguseid üritusi, näitusi&tähtsal kohal on iga-aastane muuseumi sünnipäev.

Mis mind siis nukraks tegi?! Et proua lahkumisega siit ilmast seiskus muuseumis aeg. Eksponaadid on jäänud tema eluaastatesse&uut väga silm ei seleta. Tema suur&entusiastlik töö seisab, mitte aga ei lähe edasi...

See on viit, kaua otsitud&oodatud! Ega seda polegi kerge leida.

Need kiisud valvavad maja - nii kassimuuseumi, kui kõiki huviringe.

Siin ma siis ootan põksuva südamega - millal ometi avatakse! 

Vanda Kavaliauskienė - muuseumi looja.

Vanda&kassike - leid internetist. Sest teda pole enam...

Väike beebi Vanda vanematega.

Näitusesaal&giid. 

Olen alati samal tasandil, kus mu suurimad sõbrad.

Veel üks tere.

Kui suur sarnasus mu kalli sõbra Lottaga, kellega oli õnn olla koos 16 aastat...

Naljakas osa väljapanekust.

Lastering&kiisumaaling.

Üks väikestest muuseumielanikest.

Kassid&krokodill?!

Eelmine
Jõulujutt
Järgmine
MUINASJUTT!